Українська писанка
Днями ЮНЕСКО внесла українську писанку до списку нематеріальної культурної спадщини людства. Це справедливе визнання нашої культури і традиції на світовому рівні. Щиро вітаю всіх майстрів виготовлення писанки з такою визначною подією.
Хочу нагадати, що Полтавщина має багату традицію писанкарства. У ХІХ столітті ми були на другому місці в Україні за кількістю різновидів писанок. У колекції відомої меценатки та фундаторки одного з перших українських музеїв Катерини Скаржинської на Лубенщині зберігалося понад дві тисячі писанок!
Найпоширенішим мотивом полтавських писанок є безкінечність. Він включає поняття вічності і безперервності життя, яке пробуджується весною. Також спільним для всіх писанок завжди був і є культ Сонця, який зображують у вигляді хреста, кола, зірки. Поширеними є рослинні та тваринні символи й знаки.
Про це добре знають сучасні майстри писанкарства, серед яких Галина Педяш з Березової Рудки та Світлана Колодяжна з Карлівки. Я щаслива, що доля познайомила мене з цими людьми і я мала можливість повчитися у них розписувати писанки. Це справді сакральні знання і уміння, які наближують людину до розуміння таємниць Творення Всесвіту.
Сподіваюся, що завдяки рішенню ЮНЕСКО Полтавщина та її майстри після Перемоги привернуть увагу великої кількості туристів з усього світу. Тож продовжуємо підтримувати ЗСУ і молимося за Україну!